הקמת בריכות נוי - המדריך המלא מבית הידרו סיסטמס
     ברוכים הבאים צור חשבון או התחבר              

                  
       סל הקניות (0)     מפה      חיפוש באתר     צור קשר
    צוות הידרו-סיסטמס ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה:  
   03-9073835  
 
 
  חיפוש באתר


התחברות לחבריםדף הבית >> מאמרים >> המדריך השלם להקמת בריכת נוי-חלק 1

המדריך השלם להקמת בריכת נוי- חלק 1 

איך לבחור את המיקום הנכון להקמת בריכת נוי

הקמת בריכת נוי היא תהליך פשוט מהנה ועם תוצאה שגורמת סיפוק אושר ושלווה.
אין דבר מספק יותר מלהאכיל את הדגים מכף היד ביחד עם הילדים לראות את צמח הנופר פורח בקיץ או לשבת בחוץ ולשמוע את פכפוך המים ולהירגע.

הקמת בריכות נוי - על מה ולמה?

בשנים האחרונות אנו שמים לב לגידול בכמות האנשים שבונים לעצמם בריכת דגים ונוי ולא רק אצלם, אני גם רואה גידול אצל מוסדות ובעיקר מוסדות חינוך כגון בתי ספר וגני ילדים שבונים בריכת נוי אצלם בחצר בשביל ללמד ולחנך את הילדים על עולם חדש ומופלא שלא הכירו.
במאמר זה נעסוק בנושאים של הקמת בריכות נוי החל משלב בחירת המיקום ועד שלב אכלוס הבריכה ע"י דגים וצמחיה.
חשוב לדעת שאין מה להיבהל, במידה ואחד הפרמטרים הבאים לא בדיוק מסתדר אצלכם בגינה לכל בעיה יש פתרון ובשביל זה אנחנו כאן, אז אם שמתם לב שאחת או יותר מההמלצות שלנו לא מסתדרות לכם עם תוואי השטח או כל סיבה אחרת צרו איתנו קשר ונשמח להציע לכם מגוון פתרונות.
 

שלב א: בחירת המיקום לבריכה

מיקום נכון של בריכת הנוי משפיע על התפתחות החיים וההתפתחות הביולוגית של בריכת הנוי שלנו.
ישנם מספר גורמים שאנו צריכים לקחת בחשבון.

הגורם הראשון השמש, כמות השמש האידאלית לבריכות נוי היא בין 3-4 שעות במיוחד במדינה החמה שלנו, השמש עוזרת להתפתחות של צמחי המים שלנו (נופרים, צמחי גדה, חסות מים וכו'), מצד שני שעות שמש מרובות מידי יגרמו להאצת התפתחות האצות(בהמשך נדבר על סוגי האצות השונים ודרכי התמודדות איתן) דבר היכול לגרום נזק לצמחיה לדגה ולציוד, ויגרום למים להיות עכורים וביצתיים.

מצד שני, כאשר מדברים על הקמת בריכות נוי, כמות קטנה מידי של שעות שמש עלולה לפגוע בהתפתחות צמחי המים שלנו ולהאט את התפתחות המערכת האקולוגית. לכן חשוב לבדוק לפני הקמת בריכת הדגים את כמות השמש במהלך היום, במידה ויש כמות שמש רבה מדי ניתן לשקול פתרונות של הצללה חלקית, במידה וחסרה לנו שמש כדאי לשקול להזיז את הבריכה למקום מואר יותר.המיקום האידאלי הוא באזור אחד הקירות של המבנה שמעניק לנו צל אופטימלי במהלך היום.

שלב ב - פתרון לנשירת עלים וצמחיה

הגורם השני של הקמת בריכות נוי הוא נשירת עלים של עצים וצמחיה.
עצים הם פתרון מצוין להצללה חלקית של הבריכה, עם זאת צריך לקחת בחשבון שיש השלכות לנשירת העלים למי הבריכה. לכן כשממקמים בריכה בקרבת עצים יש לשים לב לסוג העץ נשיר או ירוק עד ולספק פתרונות מתאימים.
עלים שנושרים לבריכה בסופו של דבר נרקבים ויוצרים משקעים בקרקעית הבריכה.

מעבר לבעיה האסתטית העלים הרקובים משחררים חומרים למים ועלולים לגרום לחוסר איזון ביולוגי בבריכה.
במידה ובכל זאת יש לנו נשירה של עלים או לכלוך רב לבריכת הנוי ניתן לטפל בעלים וברפש הנוצר במספר דרכים.
אחד הפתרונות הוא אביזר שנקרא סקימר (SKIMMER), תפקידו של הסקימר הוא לצוף על פני המים ולאסוף את העלים ושאר הלכלוכים הצפים לפני שהם שוקעים ונרקבים בקרקעית.  ישנם מספר סוגי סקימירים.
ראשית יש לנו את הסקימר העצמאי, זהו סקימר צף עם משאבה עצמאית שמערבלת את המים ולא תלויה בשום גורם אחר בבריכה. לסקימר סלסלת רשת שלתוכה נאספים העלים ופעם בכמה זמן מרוקנים אותה.
 
בקישור הבא ניתן לראות את דרך הפעולה של הסקימר הצף: (סקימר של חברת OASE הגרמנית)

 

סקימר נוסף הוא סקימר רגל, זהו סקימר ללא משאבה משלו והוא מתחבר למשאבה של בריכת הנוי (רוב המשאבות לא מגיעות עם חיבור לסקימר, אם אתם מעוניינים לחבר סקימר כזה יש צורך לקחת את זה בחשבון בזמן בחירת המשאבה). סקימר זה מתאים לבריכות בינוניות וגדולות.

בקישור הבא ניתן לראות את דרך הפעולה של סקימר זה:(סקימר של חברת OASE הגרמנית)

 
קישור לדף הקאגוריה של הסקימרים באתר

דרך נוספת לטיפול ברפש היא ע"י חומרים, אנו ממליצים להשתמש בחומרים איכותיים שלא פוגעים בדגה ובצמחיה ולא בחומרים כימים מסוכנים.
אחד החומרים שאנחנו ממליצים עליו הוא הקומבי (KOMBI) של חברת UNIPOND  חומר ביולוגי שדואג לניקיון הבריכה ולטיפול ברפש.
הקומבי מכיל שילוב של בקטריה פעילה בעלת ביצועים גבוהים וחמצן מוצק.
הקומבי מטפל ביעלות במצבורי בוצה שנאגרו על קרקעית הבריכה (כתוצאה מריקבון צמחים, הפרשות דגים, עלים, ושאריות מזון דגים). כמו כן ניתן להשתמש בקומבי על מנת להאיץ את התפתחות המערכת הביולוגית בבריכות חדשות או לחידוש המערכת הביולוגית לאחר ביצוע של טיפול תרופתי.
הפתרון הנוסף שלנו הוא שואב רפש.
באופן כללי ניקיון יסודי של הבריכה כל כמה חודשים הוא דבר בריא לבריכה ושומר אותה אסטטית ונקיה מרעלים.בהמשך סדרת המאמרים נדבר על הדרך הנכונה לניקוי הבריכה.
שואב הרפש הוא בעצם כמו שואב אבק רק שהוא משמש לשאיבת רפש וירוקת מבריכות דגים.
כיום ישנם מספר דגמים של שואבי רפש המותאמים לרוב לפי גודל הבריכה וכמות הרפש שהיא מייצרת.
בקישור הבא ניתן לראות שואב רפש מקצועי של חברת  OASE הגרמנית המשמש בעלי מקצוע בתחום ואנשים פרטיים. (אנו מציעים אופציה של השכרת שואב רפש,אנא פנו אלינו לקבלת פרטים)

כמובן שישנם דגמים נוספים קטנים יותר לבריכות קטנות ובינוניות כגון ה PC-1  של חברת JEBAO.

שלב ג: עיצוב הגינה

הגורם השלישי שיש להתחשב בו בבחירת המיקום של בריכת הנוי הוא עיצוב הגינה והעדפות האישיות. אנו מאמינים שזהו הגורם החשוב ביותר שיקבע את מידת ההנאה שנשאב מבריכת הנוי שלנו. שמדברים על הקמת בריכות דגים או הקמת בריכות נוי - יש לקחת זאת בכובד ראש.

בבחירת המיקום ישל לחשוב על מקומות בהם אנו אוהבים לשבת ולדאוג שהבריכה תהיה נוכחת במקומות אלה. המקומות מהם אנו רוצים לראות את בריכת הנוי אם זה שביל הכניסה, הדק או הויטרינה של הסלון ישפיעו על מיקום הבריכה וגם על מיקום של אלמנטים בתוך הבריכה לדוגמא המפל או הפילטר.

גורם נוסף שיש לקחת בחשבון הוא פכפוך המים, צריך לזכור שבריכת הנוי מייצרת ״רעש״ (כמובן שזה תלוי בעיצוב). מצד אחד יש לבחור מיקום שממנו נוכל להנות מפכפוך המים אך מצד שני צריך לשים לב שהרעש לא יהפוך למטרד לדוגמא בקרבה לחלונות חדרי שינה.(כמובן שגם לבעיה זו יש פתרון לדוגמא ע״י הפעלת וכיבוי המפל באופן אוטומטי בשעות היממה השונות)

לסיכום, יש מגוון נושאים שחשוב לקחת בחשבון בבחירת המיקום של בריכת הנוי אך צריך לזכור שגם אם לא מצאתם את המקום האידיאלי לפי הפרמטרים שהצגנו במאמר זה נתן למצוא פתרונות לכל בעיה.

בהידרו סיסטמס יש לנו צוות מיומן עם ידע רב בנושא שישמח לעמוד לרשותכם בכל שלבי התכנון וההקמה של בריכת הנוי.

בהצלחה (:

 

זהו סימנו את השלב הראשון בהקמת בריכת הנוי שלנו נשמח אם תצטרפו אלינו גם לשלבים הבאים.

 
לייבסיטי - בניית אתרים